Prihlasovacie meno: Heslo:
Registrácia nového užívateľa
Hrať túto hru

Štatistika vyhratých hier
čierny15002 (46.76 %)
biely16909 (52.71 %)
Remíza166 (0.51 %)

Japonské šachy (Shogi)

Japonské šachy neboli Shogi jsou skvělou a originální šachovou variantou vytvořenou v Japonsku. Jednalo se o první variantu na šachy, která přinesla "umisťovací pravidlo", implementováno např. v cyklických šachách - zajaté figurky mohou být vráceny zpět na hrací desku jako hráčovy vlastní.

Základní pozice a cíl hry

Shogi se hrají na čtvercové desce 9x9 polí stejné barvy. Každý hráč začíná hru s následujícími figurkami: 1 král, 1 věž, 1 střelec, 2 zlatí generálové, 2 stříbrní generálové, 2 jezdci, 2 kopí a 9 pěšců. Počáteční pozici zachycuje obrázek:Na rozdíl od západních šachů mají všechny figurky v Shogi stejnou barvu a tvar nepravidelného pětiúhelníku. Příslušnost k jednotlivým hráčům je určena "směrem" figurky.
Cílem hry je dát mat soupeřovu králi, stejně jako v klasickém šachu.

Pohyb figurek

Figurky v Shogi používají stejná pravidla pro pohyb i pro braní soupeřových figurek. Poslední tři řady (z pohledu každého hráče) se nazývají zóny proměny a podaří-li se některé figurce (kromě krále a zlatého generála) jich dosáhnout, mohou být proměněny na odpovídající proměněnou figurku s jinými schopnostmi pohybu.

Král

Král se pohybuje o jedno pole libovolným směrem. Stejně jako v klasickém šachu nemá král dovoleno táhnout na pole ohrožené soupeřovou figurkou. Je-li napaden (nebo-li je v šachu), odpovídající hráč musí tento šach ihned zrušit. Pokud to není možné, hráč prohrává hru.

Zlatý generál

Zlatý generál se pohybuje o jedno pole vodorovně, svisle nebo diagonálně kupředu.

Stříbrný generál

Stříbrný generál se pohybuje o jedno pole diagonálně nebo přímo kupředu. Proměněný stříbrný generál má stejné možnosti pohybu jako zlatý.

Jezdec

Jezdec se pohybuje o jedno pole vpřed, následováno pohybem o jedno pole diagonálně kupředu, přičemž smí přeskočit obsazený čtverec. Proměněný jezdec získá schopnosti pohybu zlatého generála.

Kopí

Kopí se pohybuje o libovolný počet polí svisle vpřed. Proměněné kopí získá schopnosti zlatého generála.

Střelec

Střelec se pohybuje o libovolný počet polí diagonálně, stejně jako v klasickém šachu. Proměněný střelec má možnosti pohybu střelce a krále.

Věž

Věž se pohybuje o libovolný počet polí vodorovně nebo svisle, stejně jako věž v klasickém šachu. Proměněná věž kombinuje možnosti pohybu věže a krále.

Pěšec

Pěšec se pohybuje pouze o jedno pole přímo vpřed. Proměněný pěšec získá schopnosti zlatého generála.

Jak proměnit figurky

 • Po té, co figurka dosáhne zóny proměny, má hráč možnost proměnit. V takovém případě se cílová proměněná figurka objeví nad hrací deskou a má-li hráč zájem o proměnu, klikne na nabízenou figurku, v opačném případě odešle tah bez dalších akcí.
 • Získanou možnost proměny (viz předchozí bod) je povoleno odložit na pozdější tah, pokud takový tah začíná v zóně proměny. Není důležité, kde tento tah končí.
 • Pokud figurka táhne na pole, z něhož nemá další možnosti pohybu (poslední řada pro pěšce, kopí a jezdce, nebo předposlední řada pro jezdce), je její proměna povinná a nelze ji odložit.
 • Je-li proměněná figurka zajata soupeřem, změní se zpět na původní neproměněnou verzi.
 • Figurka "umístěná" (viz následující odstavec) do zóny proměny nesmí být ihned proměněna, nejprve je nutné provést alespoň jeden obyčejný tah.

Jak umístit zajaté figurky

 • Místo obyčejného tahu má hráč možnost zvolit jednu ze zajatých figurek na své straně a umístit ji na volný čtverec hrací desky jako svoji vlastní (podobně jako v cyklických šachách).
 • Pěšec nesmí být umístěn na sloupec, který již obsahuje jiného neproměněného pěšce téhož hráče.
 • Figurka nesmí být umístěna na pole, z něhož by neměla možnost dalšího tahu (pěšci, kopí a jezdci na poslední řadu, nebo jezdci na předposlední řadu).
 • Pěšec nesmí být umístěn tak, aby tímto tahem dal soupeřovu králi mat.

Další důležitá pravidla

 • Hráč vyhrává hru, pokud dá soupeřovu králi mat. Vzhledem k umisťovacímu pravidlu je vysoce nepravděpodobné, že by hra někdy skončila patem (který by znamenal remízu).
 • Věčný šach není povolen. Hráč, který takovou situaci způsobí, je povinen provést jiný tah.

Hrať túto hru

Prezrite si tiež: Šach, Čínsky šach, Japonský šach, Rohový šach, Opevnený šach, Prepadový šach, Cyklický šach, Žravý šach, Vymretý šach, Maharádžov šach, Trojšachový šach, Temný šach, Atómový šach, Janusov šach, Ambasádový šach, Pozičný šach, Voľný pozičný šach, Valcový šach, Amazonský šach, Berlínsky šach, Fisherov šach, Leganov šach, Jazdcový šach, Veľký šach, Capablancov šach, Los Alamos šach, Nejasný šach, Minišógi, Kockový šach, Recyklovaný šach, Ľadový šach, Behemotské šachy, Kočičí šachy, Koňské šachy, Závod králů, Kostkové šachy 10x10, Masakrové šachy
Dátum a čas
Priatelia on-line
Obľúbené kluby
Spoločenstvá
Copyright © 2002 - 2024 Filip Rachůnek, všetky práva vyhradené.
Späť na vrchol