Prihlasovacie meno: Heslo:
Registrácia nového užívateľa
Hrať túto hru

Štatistika vyhratých hier
biely3502 (49.35 %)
čierny3117 (43.92 %)
Remíza477 (6.72 %)

Závod králů

Závod králů je velmi populární a originální šachová varianta, kterou vytvořil Vernon R. Parton v roce 1961. Vzhledem k tomu, že cílem hry je umístit svého krále na poslední řadu (a udělat to rychleji než soupeř), hra by se mohla stát dobrou volbou pro hráče, kteří jsou obeznámeni s pravidly klasického šachu a rádi by vyzkoušeli něco více "závodního", než "hluboce strategického" (na druhé straně, určitá strategie bývá vždy plus).

Základní pozice a cíl hry

Každý hráč začíná hru s 1 králem, 1 dámou, 2 věžemi, 2 střelci a 2 jezdci (tedy standardní šachová sada bez pěšců). Všechny figurky (bílé i černé) jsou umístěny v prvních dvou řadách a oba hráči vidí hrací desku z téže perspektivy. Počáteční pozici zobrazuje následující obrázek:


Cílem hry je dosáhnout vlastním králem poslední řady (8) s použitím běžných šachových pravidel pro pohyb figurek, a sice s následujícími změnami a omezeními:
  • Není dovoleno napadnout soupeřova krále. To znamená, že žádný hráč nesmí provést tah, kterým by v klasickém šachu dal protihráči šach. Například (v základní pozici) bílý hráč nemůže zajmout černého střelce na C1 bílým jezdcem E2, protože tento tah by napadnul černého krále na A2.
  • Král nesmí táhnout na pole, který ohrožuje soupeřova figurka, stejně jako v normálních šachách.
Jak ukončit hru

Hra skončí, pokud jeden z hráčů přesune vlastního krále do poslední řady. Nicméně, pokud tak učiní bílý hráč a černý v témže tahu rovněž dosáhne králem poslední řady, hra končí remízou, aby se tak eliminovala výhoda prvního tahu bílého.
Hrať túto hru

Prezrite si tiež: Šach, Čínsky šach, Japonský šach, Rohový šach, Opevnený šach, Prepadový šach, Cyklický šach, Žravý šach, Vymretý šach, Maharádžov šach, Trojšachový šach, Temný šach, Atómový šach, Janusov šach, Ambasádový šach, Pozičný šach, Voľný pozičný šach, Valcový šach, Amazonský šach, Berlínsky šach, Fisherov šach, Leganov šach, Jazdcový šach, Veľký šach, Capablancov šach, Los Alamos šach, Nejasný šach, Minišógi, Kockový šach, Recyklovaný šach, Ľadový šach, Behemotské šachy, Kočičí šachy, Koňské šachy, Závod králů, Kostkové šachy 10x10, Masakrové šachy
Dátum a čas
Priatelia on-line
Obľúbené kluby
Spoločenstvá
Tip dňa
Copyright © 2002 - 2024 Filip Rachůnek, všetky práva vyhradené.
Späť na vrchol