Prihlasovacie meno: Heslo:
Registrácia nového užívateľa
Hrať túto hru

Štatistika vyhratých hier
červený10930 (48.00 %)
čierny11098 (48.74 %)
Remíza740 (3.25 %)

Čínské šachy (Xiangqi)

Xiangqi neboli čínské šachy jsou velmi populární hrou v asijských zemích. Všeobecně se předpokládá, že jak klasické šachy, tak Xiangqi jsou produkty různých vývojových větví, které vycházely ze společného zdroje a tím byla původní indická hra Chanturanga.

Základní pozice a cíl hry

Xiangqi se hraje na obdélníkové desce 9x10 polí. Na rozdíl od západních šachů jsou figurky umístěny na průsečíky linek, nikoliv čtverce. Každý hráč začíná hru s následujícími figurkami: 1 král (generál), 2 strážci (rádci), 2 sloni (střelci), 2 jezdci (koně), 2 věže (válečné vozy), 2 kanóny a 5 pěšců (vojáků). Počáteční pozice je zobrazena na obrázku:Menší čtverce obsahující úhlopříčné linky se nazývají červený a černý palác, silná vodorovná čára uprostřed hrací desky se označuje jako řeka.
Cílem hry je dát mat nebo pat soupeřovu králi.

Pohyb figurek

V Xiangqi všechny figurky (kromě kanónu) používají stejná pravidla pro pohyb i braní soupeřových figurek. Kanón se řídí speciálními pravidly, která budou popsána níže.

Král (Generál)

Král se pohybuje o jedno pole vodorovně nebo svisle, nemůže provést tah diagonálně. Kromě toho nesmí nikdy opustit svůj palác. Stejně jako v klasickém šachu nemá král dovoleno táhnout na pole ohrožené soupeřovou figurkou. Je-li napaden (nebo-li je v šachu), odpovídající hráč musí tento šach ihned zrušit. Pokud to není možné, hráč prohrává hru.

Strážce (Rádce)

Strážce se pohybuje o jedno pole diagonálně a stejně jako král nesmí opustit svůj palác. Jinými slovy, každý strážce se může nacházet pouze v 5 různých pozicích na hrací desce.

Střelec (Slon)

Slon se pohybuje přesně o dvě pole diagonálně, přičemž nesmí překročit místo, které je již obsazeno jinou figurkou. Mimo to není slonům dovoleno překročit řeku, tedy musí zůstat na své polovině hrací desky až do konce hry. Z toho plyne, že každý slon se může nacházet pouze v 7 různých pozicích.

Jezdec (Kůň)

Jezdec se pohybuje o jedno pole vodorovně nebo svisle, následováno pohybem o jedno pole diagonálně ve stejném směru. Zde se dostáváme k významnému rozdílu oproti standardních šachům, protože jezdec v Xiangqi nesmí přeskočit obsazené políčko. Obrázek znázorňuje (zelenými body) všechny možné pohyby červeného jezdce, protože černý pěšec blokuje jeho pohyby na levou stranu.

Věž (Válečný vůz)

Věž se pohybuje stejně jako obyčejná šachová věž - o libovolný počet polí vodorovně nebo svisle.

Kanón

Kanón se pohybuje stejným způsobem, jako věž. Nicméně, má-li kanón zajmout nepřátelskou figurku, musí tímto tahem přeskočit přesně jednu jinou figurku libovolné barvy. Obzázek ukazuje pozici, v níž jsou všechny možné tahy červeného kanónu označeny zelenými tečkami (všimněte si zelené tečky i uvnitř černé věže nahoře).
Černý jezdec na levé straně nemůže být zajmut, protože mezi ním a kanónem nestojí žádná další figurka. Černá věž na vrcholu desky smí být zajmuta, nebo kanón přestřelí červeného pěšce. Na druhé straně, druhou černou věž (vpravo) zajmout nelze, poněvadž by kanón střílel přes více než jednu figurku (černý pěšec a červený jezdec).

Pěšec (Voják)

Pěšci se pohybují pouze o jedno pole kupředu a zajímají figurky přesně stejným způsobem (nikdy netáhnou šikmo). Po té, co pěšec překročí řeku, získá možnost pohybu o jedno pole doleva nebo doprava.
V čínských šachách se pěšci neproměňují v jiné figurky. Podaří-li se dovést pěšce až na poslední řadu, může provádět následující tahy pouze vodorovně.

Další důležitá pravidla

  • Hráč, který dá soupeřovu králi mat nebo pat, vyhrává hru. Toto je další důležitý rozdíl oproti běžným šachům, v nichž pat znamená remízu.
  • Věčný šach není povolen. Hráč nemůže šachovat soupeřova krále více než třikrát za sebou toutéž figurkou ve stejné pozici.
  • Věčné napadání nekryté figurky rovněž není povoleno. To znamená, že hráč nesmí útočit na stejného nepřítele (který není kryt jinou figurkou) neustálým přesouváním mezi dvěma body hrací desky. Hráč, který takovou situaci způsobí, je povinen provést jiný tah.
  • Králové nesmí být navzájem odkryti na stejném sloupci, mezi nimi vždy musí stát alespoň jedna jiná figurka. Na obrázku níže nesmí červený strážce provést tah, protože by tím způsobil vzájemné odkrytí obou králů:

  • Pokud ani jedna strana nemůže vynutit mat nebo pat, hra končí remízou.

Hrať túto hru

Prezrite si tiež: Šach, Čínsky šach, Japonský šach, Rohový šach, Opevnený šach, Prepadový šach, Cyklický šach, Žravý šach, Vymretý šach, Maharádžov šach, Trojšachový šach, Temný šach, Atómový šach, Janusov šach, Ambasádový šach, Pozičný šach, Voľný pozičný šach, Valcový šach, Amazonský šach, Berlínsky šach, Fisherov šach, Leganov šach, Jazdcový šach, Veľký šach, Capablancov šach, Los Alamos šach, Nejasný šach, Minišógi, Kockový šach, Recyklovaný šach, Ľadový šach, Behemotské šachy, Kočičí šachy, Koňské šachy, Závod králů, Kostkové šachy 10x10, Masakrové šachy
Dátum a čas
Priatelia on-line
Obľúbené kluby
Spoločenstvá
Tip dňa
Copyright © 2002 - 2024 Filip Rachůnek, všetky práva vyhradené.
Späť na vrchol