Prihlasovacie meno: Heslo:
Registrácia nového užívateľa
Hrať túto hru

Štatistika vyhratých hier
biely3850 (47.48 %)
čierny4064 (50.12 %)
Remíza194 (2.39 %)

Ledové šachy

Ledové šachy jsou originální hra od Köksala Karakuse. Přináší nový prvek - ledovou kostku - která funguje jako překážka a figurky (kromě jezdců) nemohou projít skrz ni.

Počáteční pozice a cíl hry

Pozice figurek jsou stejné jako v klasických šachách. Jediný rozdíl je v ostatních polích šachovnice - prázdná pole jsou vyplněna ledovými kostkami:Cílem hry je dát soupeřově králi mat nebo ho zmrazit. Toto speciální pravidlo bude vysvětleno v dalších sekcích.


Jak táhnout

Ledové šachy se hrají podle stejných pravidel pro pohyb a zajímání figurek či šach jako standardní šachy. Blokující ledové kostky mohou být zajaty jako jakékoli jiné figurky a to jak bílým, tak černým. Protože hra začíná bez prázdného pole, kam by bylo lze se pohmout, první tak musí být zajímací. Následující obrázek ukazuje šachovnici po prvním tahu obou hráčů - bílý pěšec na H2 zajal ledovou kostku na G3 a černý střelec na G8 zajal kostku na F6:Další důležitá pravidla

  • Po každém 20. tahu černého (20., 40., 60. atd.) přichzí Doba ledová. Tato událost zaplní všechna prázdná pole (kromě těch, která nejsou ve vodorovném a svislém směru obklopena ze všech stran figurkami jakékoliv barvy) ledovými kostkami.
  • Pokud Doba ledová obklopí osamocenou figurku (tato figurka nesousedí s nějakou figurkou v jakémkoli směru), tato figuka je zmražena, odstraněna ze hry a její místo je obsazeno další ledovou kostkou. Následujcí obrázek ukazuje situaci po 20. tahu černého (před příchodem a po příchodu Doby ledové):

    Jak můžete vidět, osamocená černá věž na H8 byla zmražena a všechny ostatní fugurky přežily. Všechna prázdná pole kromě F1, F6 a E7 (která jsou obklopena figurkami vodorovně i svisle) byla zaplněna ledovými kostkami.
  • Pokud Doba ledová zmrazí krále, jeho vlastník prohrává hru. Pokud jsou v jednu chvíli zmraženi oba králové, hra končí remízou.

Hrať túto hru

Prezrite si tiež: Šach, Čínsky šach, Japonský šach, Rohový šach, Opevnený šach, Prepadový šach, Cyklický šach, Žravý šach, Vymretý šach, Maharádžov šach, Trojšachový šach, Temný šach, Atómový šach, Janusov šach, Ambasádový šach, Pozičný šach, Voľný pozičný šach, Valcový šach, Amazonský šach, Berlínsky šach, Fisherov šach, Leganov šach, Jazdcový šach, Veľký šach, Capablancov šach, Los Alamos šach, Nejasný šach, Minišógi, Kockový šach, Recyklovaný šach, Ľadový šach, Behemotské šachy, Kočičí šachy, Koňské šachy, Závod králů, Kostkové šachy 10x10, Masakrové šachy
Dátum a čas
Priatelia on-line
Obľúbené kluby
Spoločenstvá
Tip dňa
Copyright © 2002 - 2024 Filip Rachůnek, všetky práva vyhradené.
Späť na vrchol