Näin se näyttää olevan eli engalnninkielisten sääntöjen mukaan tuntuu toimivan. Vastustaja tosiaan muisteli, että parikin kertaa on säännöt parin vuoden aikana muuttunut.
Cheversi ( skakello ?? ) olisikohan sen säännöt muuttuneet jossain vaiheessa? Suomenkieliset säännöt ovat ihan eri kuin englanninkieliset - toisaalta ruotsinkieliset vastaavat suomenkielisiä.
Suomenkielisistä puuttuu mm. se tärkeä seikka, että uuden nappulan pitää koskettaa edellistä.
Sitten todella eri sääntö on, että pitääkö mustan toisen siirron olla kuningattaren siirto - vai voiko se olla milloin tahansa, mutta ne tulevat peräkkäin?
Tätä voisi kysyä Fenceriltä, ja sitten editoida säännöt sen mukaan, kun on oikein ...
(esconder) Se pretende jogar um jogo contra um adversário com capacidades semelhantes, pode definir uma gama para o BKR do adversário, quando cria um novo convite de jogo. Dessa forma ninguém com um BKR fora dessa gama poderá ver/aceitar o convite. (Katechka) (mostrar todas as dicas)